Kiedy Irlandia zezwoliła na medyczną marihuanę?

Marihuana, podstawowe wiadomości

Marihuana należy do miękkich narkotyków. Zaliczono ją do tych substancji, po tym jak stwierdzono, że działa psychoaktywnie i może wywoływać uzależnienie psychiczne. Z marihuany ludzkość korzysta od tysięcy lat. Od XX wieku używka ta produkowana jest na skalę masową. Rynek konopny jest potężny i bardzo dobrze rozwinięty. Jako miękki narkotyk, marihuana nie wszędzie jest legalna. W roku 2016 ówczesny prezydent USA Barack Obama zalegalizował marihuanę w czterech stanach. Dziś popularna trawka legalna jest w Indiach, Libanie, Meksyku, Holandii i w Hiszpanii. Polska nie podążyła za tym trendem i nie zalegalizowała marihuany rekreacyjnej. Rekreacyjną marihuaną nazywamy konopie używane do poprawy nastroju i samopoczucia. Chodzi o odurzanie i wprawianie palaczy w stan nazywany hajem. Rekreacyjną marihuanę pali się jak papierosy. Nie kupuje się jednak gotowych fajek, ale sam susz i bibułki, z których następnie robi się skręty nazywane też jointami.

Produkcja marihuany

Produkcja marihuany zaczyna się od wysiewu nasion, który ma miejsce na przełomie kwietnia i maja. W połowie lata konopie zaczynają kwitnąć, a jesienią kwiatostany są gotowe i dojrzałe do zbiorów. W kwiatostanach zwanych topami jest najwięcej psychoaktywnego THC, który wywołuje narkotyczne działanie marihuany. Zebrane przez ścinaczy topów kwiaty poddaje się procesowi suszenia i rozdrabnia. W ten sposób powstaje produkt finalny, który swoim wyglądem przypomina herbaty liściaste lub tytoń. Mieszanki konopne mogą zawierać różne odmiany tych roślin. Odmiany te różnią si ę od siebie zawartością THC. Najsilniejsze mają ponad 25% tego składnika. Takie mieszanki mogą wywoływać bardzo silny, wręcz powalający haj.

Marihuana medyczna

Tym terminem określa się próby wykorzystywania konopi w celach innych niż rekreacyjny. Rośliny te zawierają również cannabinoidy, które nie wywołują efektu w postaci haju, czyli nie działają psychoaktywnie. Niepsychoaktywnym cannabinoidem jest cannabidiol CBD. Związek ten pomaga w łagodzeniu objawów wielu nieuleczalnych, ciężkich i przewlekłych schorzeń. Wykorzystuje się go w leczeniu stwardnienia rozsianego, chorób reumatycznych, nieswoistych zapaleń jelit, jaskry, fibromialgii, migreny i astmy. Do celów medycznych używa się odmian konopi o wysokiej zawartości CBD i znikomej zawartości THC. Nie istnieją więc obawy o uzależnienie się pacjentów od tych środków.

Kiedy Irlandia zezwoliła na medyczną marihuanę?

Marihuanę medyczną legalizuje coraz więcej państw. Jest ona już legalna m.in. w Niemczech, w Czechach, w 26 stanach USA i w Polsce. Nasi parlamentarzyści zalegalizowali ją w październiku 2017 roku. Od niedawna medyczna marihuana legalna jest również w Irlandii. Pozytywnie na ten temat wypowiedział się tamtejszy minister zdrowia oraz społeczeństwo podczas referendum. Irlandczycy mogą już bez problemu przywozić medyczne produkty konopne z zagranicy. Zalegalizowano je ze względu na chorych, którzy za ich pomocą próbują łagodzić symptomy ciężkich i przewlekłych schorzeń.